Od filateliste iz Novog Zelanda dobio sam pismo sa zanimljivim markama vezanim za temu speleofilatelije.
Dvije od njih predstacljaju umjetnost Maora u Te Waipounamu (Južni otok) gdje je crteži do danas zabilježeni na više od 500 mjesta.
Za crtanje je upotrebljen otopljeni pigment. Stil maorske umjetnosti na stijenama sličan je onom iz šire Polinezije, što sugeriše da je to bila praksa koju su na Novi Zeland donijeli njegovi najraniji ljudi.
Prva marka prikazuje Pouākai ili 'ljudi-ptice' što je čest motiv u maorskoj umjetnosti na stijenama u Te Waipounamu i široj Polineziji.
Druga marka prikazuje sjedeću tiki figuru, nacrtanu u profilu.
Serija ima još 4 marke.
Na pismu je još i marka koja prikazuje pečinu Waipū. Ova je pećina turistička od 1870-ih. Posebnost su novozelandski svijetli crvi (Arachnocampa luminosa), koji bioluminisciraju. Svjetleći crvi nisu pravi crvi - oni su stadij ličinke jedne vrste komarca.
Izdanje marke Matariki iz 2012. odalo je počast maorskoj umjetnosti na stijenama - jedinstvenoj umjetničkoj formi koja daje fascinantan uvid u najranije ljude Aotearoe.
Informacije o problemu
Matariki se slavi diljem Novog Zelanda, ali na jugu se Puaka (Rigel, dio sazviježđa Orion) pojavljuje na nebu u isto vrijeme kad i Matariki, i naširoko je priznat.
Maorska umjetnost na stijenama vidljiva je diljem zemlje, a marke u ovom izdanju prikazuju primjere umjetnosti na stijenama dokumentirane u Te Waipounamu (Južni otok) gdje je do danas zabilježeno više od 500 mjesta.
Umjetnost na stijenama primijenjena je na različite vrste kamena, i dok je uobičajena percepcija da je umjetnost u stijenama stvorena spaljenim štapom, čini se da je većina 'crteža' u Te Waipounamu primijenjena kao pigment u otopini. Stil maorske umjetnosti na stijenama sličan je onom iz šire Polinezije, što sugerira da je to bila praksa koju su na Novi Zeland donijeli njegovi najraniji ljudi.
Marke koje odražavaju prošlost Novog Zelanda
Maorska umjetnost na stijenama daje uvid u povijest i kulturu Novog Zelanda, a crteži uključeni na šest samoljepljivih markica u ovom broju prikazuju životinje koje su sada davno izumrle, prikaze svakodnevnog života i prikaze nadnaravnog.
Rauru (spiralni dizajn) na markama odavao je poštovanje Rangiju i Papi, te svjetlu i znanju koji su proizašli iz njihovog razdvajanja. Boje korištene u rauru odražavaju zemlju i okoliš, a koru predstavlja rast i život i odaje poštovanje prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.
Pošta Novog Zelanda bila je glavni sponzor Matariki festivala u Aucklandu i Wellingtonu.
Priznanja
Novozelandska pošta želi zahvaliti sljedećem na njihovoj pomoći i smjernicama u prikupljanju ovog posebnog izdanja poštanskih maraka: Matariki 2012. - Māori Rock Art:
Te Rūnanga o Arowhenua, Te Rūnanga o Waihao, Te Rūnanga o Moeraki - za dopuštenje za slavljenje slika na stijenama iz njihove takiwe
Povjerenici Ngāi Tahu Māori Rock Art Trusta
Amanda Symon, kustosica, Ngāi Tahu Māori Rock Art Trust - gostujući pisac
Brian Allingham, terenski časnik, South Island Māori Rock Art Project - gostujući pisac
Tewera King - prijevod Te Reo
Rob Brown - Fotograf
Dave Burke - Dizajner maraka
Popis proizvoda za Matariki 2012. - Māori Rock Art
Naslov slike Opis Cijena
Pojedinačna marka
Pojedinačna samoljepljiva markica 70c 'Pouākai, Pareora'.
Pouākai ili 'ljudi-ptice' su djelomično ptice, djelomično ljudi koji se često pojavljuju u maorskoj umjetnosti na stijenama u Te Waipounamu i široj Polineziji. Male ptice na raširenim krilima ove figure rijetko su prikazane, a do sada su zabilježene samo u dva
druge stranice.
0,70 dolara
Pojedinačna marka
Pojedinačna samoljepljiva markica 70c 'Tiki, Maerewhenua'.
Visoko više od metra, ovo je djelo nacrtano na stropu malog skloništa od vapnenca i prikazuje sjedeću tiki figuru, nacrtanu u profilu. Profilirane tiki figure kao što je ova ponekad su postavljene jedna uz drugu, figure se spajaju kako bi oblikovale frontalni pogled na jednu ljudsku figuru.