RADIONICA CEPF - The Mediterranean Basin Biodiversity Hotspot: ongoing and potential small and large grants in BiH
U hotelu Brotnjo u Čitluku 28. juna 2013. godine u organizaciji Centra za krš i speleologiju iz Sarajeva održana je radionica u sklopu projekata “Protection of the Underground Biodiversity in the Neretva River Catchment Area” i “Protection of Bats in the Neretva River Catchment Area”
Tema navedene radionica je bila upoznavanje sa tekućim i budućim projektima u okviru “CEPF - The Mediterranean Basin Biodiversity Hotspot (Hutovo blato, Neretva River and Trebizat River Tributary)”.
Cilj radionice je da se eksperti uključeni u projekte i korisnici koji će biti uključeni u procese implementacije dobijenih rezultata upoznaju sa najvažnijim pitanjima i problemima koji su u fokusu istraživanja većeg broja projekata koji će se realizirati u donjem toku rijeke Nereve.
Na radionicama su svoje projekte i projektne aktivnosti predstavili neki od učesnika skupa:
- Očuvanje divlje (šumske) loze (V. viniferassp. sylvestris) u Hercegovini (dr. sc. Goran Zdunić) (PDF, 1.563 KB)
- Improving the Management of Hutovo Blato Nature Park (Dražen Kotrošan) (PDF, 1.706 KB)
- Izrada speleološkog katastra područja Trebižata (HGSS) (PDF, 682 KB)
- Zaštita podzemnog biodiverziteta sliva donjeg toka rijeke Neretve - podizanje svijesti i identifikacija ključnih tačaka biodiverziteta (Jasminko Mulaomerović) (PDF, 466 KB)
- Zaštita šišmiša sliva donjeg toka rijeke Neretve (Jasmin Pašić) (PDF, 1.088 KB)
- Istraživanje rasprostranjenja čovječije ribice pomoću okolišnog DNA uzorkovanja (Gregor Aljančič) (PDF, 1.030 KB)
- Karst freshwater habitats: identification and participatory conservation planning of threatened invertebrate and fish species (Dejan Kulijer, Sanja Trbojević - Society for Biological Research and Protection of Nature)
- Speleologica Dinarica kao izazov (Marko Lukić)
- Šišmiši, podzemlje i ljudi (Primož Presetnik)
CEPF - Critical Ecosystem Partnership Fund
Osnovan 2000. godine, Critical Ecosystem Partnership Fund – CEPF je globalni lider u omogućavanju civilnog društva da utiče i sudjeluje u očuvanju nekih od najugroženijih ekosustava u svijetu. CEPF je nastao zajedničkom inicijativom Francuske razvojne agencije (AFD), Conservation International - CI (neprofitna organizacija za zaštitu okoliša sa sjedištem u Arlington, Virginia, SAD), Globalnog fonda za zaštitu okoliša (GEF), Vlade Japana, Fondacije John D. i Catherine T. MacArthur i Svjetske banke.
CEPF ima jedinstven mehanizam za finansiranje, koji je izvan političkog konteksta, i fokusira se na visoko-prioritetna biološka područja, te proučava načine zaštite ugroženih područja. Iz ove perspektive, CEPF nastoji prepoznati i podržati regionalni, umjesto nacionalni pristup za postizanje rezulata na zaštiti ugroženih područja, i angažira širok spektar javnih i privatnih institucija za rješavanje problema očuvanja i zaštite ugroženih područja kroz koordinirane regionalne napore.
Investicije Fonda će se usredotočiti na šest tačaka očuvanja biološke raznolikosti sa 50 ključnih područja biološke raznolikosti najvećeg prioriteta:
Tih šest tačaka su:
Jugozapadni Balkan;
Planine, platoi i močvare Alžira i Tunisa;
Masiv Atlas;
Taurus planine;
Kirenaika poluotok;
Dolina Orontes i Libanske planine
Dodatnih 20 ključnih područja biološke raznolikosti, koja sadrže ugrožene vrste od vitalne važnosti za očuvanje ekosustava, također će biti prioritet za ulaganja. Sedam od thih područja sadrže neke od posljednjih netaknutih morskih obala, preostalih na području Sredozemlja.
Ukupno, 15 zemalja će imati koristi od finansiranja. Da bi se kvalificirale za sredstva tj. grant Fonda, države moraju biti potpisnice Konvencije o biološkoj raznolikosti i biti članice – klijenti Svjetske banke.