Održan Međunarodni znanstveno-stručni skup „Čovjek i krš“ Hotel „Brotnjo“ – Čitluk, 17-20.10.2013.

CiK2013-TelecomU organizaciji Centra za krš i speleologiju Sarajevo, od 17. do 20. oktobra 2013. godine u Čitluku održan je Međunarodni znanstveno-stručnom skup "Čovjek i krš 2013."

 

Znanstveno-stručni skup Čovjek i krš, po treći put zaredom, okupio je 50-tak poznavatelja krša iz pet zemalja, među kojima su akademici, sveučilišni profesori, znanstveni savjetnici instituta, istraživači - članovi klubova, muzejski stručnjaci i predstavnici ustanova za zaštitu prirode.

Oni su predstavili tridesetak znanstvenih i stručnih radova te dvanaest poster prezentacija iz područja geofizičkih znanosti o kršu, upotrebe i zaštite krša, živog svijeta krša, te turizma, obrazovanja i kulture.

cojk-krs13 03

U posebnom programu skupa prikazana su tri dokumentarna filma, predstavljen je zbornik radova "Čovjek i krš 2012." i organizirana cjelodnevna ekskurzija koja je uključivala obilazak kamenih vinogreda Vinarije Čitluk, podzemlja CHE Čapljina u Svitavi ukopanog 36 metara ispod razine mora, zatim stolačkog kulturnog nasljeđa, Bregave, te iznimnih krških polja koje suvremena javnost poznaje kao „objekt“ Gornji horizonti. Stručna ekskurzija završena je obilaskom Blagaja i Mostara.

Naši stručnjaci za krš imaju sreću da žive i rade u Dinarskom kršu, koji pokriva između jedne i dvije trećine Slovenije, Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Crne Gore, te manje dijelove Italije, Srbije i Albanije, jer je to vodeća prirodna vrijednost te vrste u svijetu, ne samo po bogatstvu i raznolikosti krških formi, nego i po biološkoj raznolikosti.

Pored činjenice da je u sjevernom dijelu Dinarida (Slovenija, Italija i istarski dio Hrvatske) započelo istraživanje krša u svijetu i da su nazivi za pojedine krške pojave uzeti za stručne termine u međunarodnoj karstologiji (znanosti o kršu), krš ima golemu egzistencijalnu vrijednost jer se u njemu nalaze najveće zalihe podzemnih voda naših zemalja.

I ove godine, cilj skupa bio je, pored ostalog, upoznavanje naše javnosti s tim vrijednostima i želja organizatora i sudionika da s njima podijele dio tih dragocjenih informacija, jer je smisao znanosti da širi znanja, ali i zbog činjenice što je zaštita prirode jedino moguća ako o njoj brinu svi građani i stanovnici.

 

Ovdje možete pogledati fotogaleriju i preuzeti Zbornik sažetaka (PDF, 506 KB).

Vijest BHRT, emitovano 18.10.2013.

 

Centar za krš i speleologiju Sarajevo